Skip to content

527 Stockton StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1928

Last Sale Price
$1,290,000
Last Sale Date
Jan 26, 2017

Property Information

Block9301
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page93

Building Details

Building Class21
Description2 SB
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage5,204
Acreage0.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$319,800
25%
Improvement Value:$959,800
75%
Total Assessment$1,279,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,076+5.9%
2024$32,169+3.1%
2023$31,209+0.8%
2022$30,966+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,290,000

From:

To:

Sq Ft5,204DeedBook 6275, Page 910Recorded2/3/2017

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 6160, Page 764

Property Built

Built

Year Built: 1928