Skip to content

259 Edgerstoune RdPrinceton, NJ 08540

Built 2019

Last Sale Price
$2,510,000
Last Sale Date
Sep 11, 2019

Property Information

Block8204
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page82

Building Details

Building Class21
Description1S F
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage5,192
Acreage0.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$561,000
27%
Improvement Value:$1,516,200
73%
Total Assessment$2,077,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$55,316+5.9%
2024$52,221+3.1%
2023$50,663+0.8%
2022$50,268+277.8%
Property History

Property Sale

Sale
$2,510,000
Sq Ft5,192DeedBook 6386, Page 625Recorded11/6/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$1,190,000

From:

To:

Sq Ft1,345DeedBook 6331, Page 1834Recorded6/28/2018

Property Sale

Sale
$690,000

From:

To:

Sq Ft1,345DeedBook 6220, Page 1237Recorded6/12/2015

Property Sale

Sale
$687,500

From:

To:

Sq Ft1,345DeedBook 6192, Page 1695Recorded5/9/2014