Skip to content

235 Edgerstoune RdPrinceton, NJ 08540

Built 2010

Last Sale Price
$2,400,000
Last Sale Date
Jul 14, 2010

Property Information

Block8204
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page82

Building Details

Building Class21
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage6,633
Acreage1.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$675,500
30%
Improvement Value:$1,569,700
70%
Total Assessment$2,245,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$59,790+5.9%
2024$56,444+3.1%
2023$54,760+0.8%
2022$54,334+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,400,000
DeedBook 6069, Page 965

Property Built

Built

Year Built: 2010