Skip to content

65 Farrand RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 27, 2010

Property Information

Block8401
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page84

Building Details

Building Class19
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$574,000
44%
Improvement Value:$717,700
56%
Total Assessment$1,291,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,398+5.9%
2024$32,473+3.7%
2023$31,317+0.8%
2022$31,073+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1987