Skip to content

210 Winant RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1986

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
Oct 16, 2003

Property Information

Block8401
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page84

Building Details

Building Class20
Description2SFR2G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage5,215
Acreage0.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$580,000
39%
Improvement Value:$894,100
61%
Total Assessment$1,474,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$39,255+5.9%
2024$37,059+3.1%
2023$35,953+0.8%
2022$35,673+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,250,000
DeedBook 4614, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 1986