Skip to content

51 Edgerstoune RdPrinceton, NJ 08540

Built 1928

Last Sale Date
Apr 25, 2022

Property Information

Block8401
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page84

Building Details

Building Class22
Description2SB2GP
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage4,166
Acreage1.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$669,500
34%
Improvement Value:$1,314,500
66%
Total Assessment$1,984,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$52,834+5.9%
2024$49,878+3.1%
2023$48,390+0.8%
2022$48,013+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1928