Skip to content

69 Farrand RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1987

Last Sale Price
$1,551,000
Last Sale Date
May 14, 2018

Property Information

Block8401
Lot35
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page84

Building Details

Building Class19
Description2SSTC2G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage4,086
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$560,000
48%
Improvement Value:$613,000
52%
Total Assessment$1,173,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,237+5.9%
2024$29,489+3.1%
2023$28,609+0.8%
2022$28,387+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,551,000

From:

To:

Sq Ft4,086DeedBook 6333, Page 1879Recorded7/17/2018

Property Sale

Sale
$1,334,500
DeedBook 6135, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1987