Skip to content

43 Scribner CourtPrinceton, NJ 08540

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 15, 2019

Property Information

Block8401
Lot42
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page84

Building Details

Building Class19
Description2SB2G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage4,480
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$560,000
45%
Improvement Value:$672,500
55%
Total Assessment$1,232,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,821+5.9%
2024$30,985+3.1%
2023$30,061+0.8%
2022$29,827+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$782,821
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1986