Skip to content

24 Beatty CourtPrinceton, NJ 08540

Built 1987

Last Sale Price
$614,028
Last Sale Date
Aug 19, 1987

Property Information

Block8401
Lot46
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page84

Building Details

Building Class19
Description2SFR2G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$560,000
54%
Improvement Value:$476,900
46%
Total Assessment$1,036,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,613+5.9%
2024$26,068+3.1%
2023$25,290+0.8%
2022$25,093+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$614,028
DeedBook 2408, Page 508

Property Built

Built

Year Built: 1987