Skip to content

7 Leslie CourtPrinceton, NJ 08540

Built 1985

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Dec 6, 2010

Property Information

Block8401
Lot53
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page84

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage3,646
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$562,000
49%
Improvement Value:$575,600
51%
Total Assessment$1,137,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,294+5.9%
2024$28,599+3.1%
2023$27,746+0.8%
2022$27,530+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,100,000
DeedBook 6086, Page 564

Property Built

Built

Year Built: 1985