Skip to content

6 Farrand RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1986

Last Sale Price
$553,000
Last Sale Date
Nov 19, 1990

Property Information

Block8401
Lot55
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page84

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$557,000
48%
Improvement Value:$593,500
52%
Total Assessment$1,150,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,638+5.9%
2024$28,924+3.1%
2023$28,061+0.8%
2022$27,842+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$553,000
DeedBook 2548, Page 332

Property Built

Built

Year Built: 1986