Skip to content

108 Rosedale RdPrinceton, NJ 08540

Built 1954

Last Sale Price
$617,070
Last Sale Date
Jul 8, 1993

Property Information

Block8501
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page85

Building Details

Building Class18
Description2S 2G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage1.95

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$658,800
68%
Improvement Value:$303,700
32%
Total Assessment$962,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,631-9.5%
2024$28,335+3.1%
2023$27,490+0.8%
2022$27,276+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$617,070
DeedBook 2698, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1954