Skip to content

43 Rosedale LanePrinceton, NJ 08540

Built 1930

Last Sale Price
$1,600,000
Last Sale Date
Mar 8, 2006

Property Information

Block8601
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page86

Building Details

Building Class18
Description2SF26
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage2.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$725,000
66%
Improvement Value:$373,600
34%
Total Assessment$1,098,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,256-0.1%
2024$29,296+3.1%
2023$28,422+1.9%
2022$27,898+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,600,000
DeedBook 5317, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1930