Skip to content

99 Rosedale LanePrinceton, NJ 08540

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 3, 2013

Property Information

Block8601
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page86

Building Details

Building Class19
Description2S F P
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage4,621
Acreage1.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$650,000
54%
Improvement Value:$554,200
46%
Total Assessment$1,204,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,068-0.3%
2024$32,159+4.0%
2023$30,919+0.8%
2022$30,678+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 2446, Page 462

Property Built

Built

Year Built: 1950