Skip to content

61 Rosedale LanePrinceton, NJ 08540

Built 1960

Last Sale Price
$1,350,000
Last Sale Date
Jun 27, 2015

Property Information

Block8601
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page86

Building Details

Building Class19
Description2SFR2G&P
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage4,341
Acreage1.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$666,500
54%
Improvement Value:$570,900
46%
Total Assessment$1,237,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,952-2.6%
2024$33,836+3.1%
2023$32,827+0.8%
2022$32,571+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,350,000

From:

To:

Sq Ft4,341DeedBook 6225, Page 1847Recorded8/13/2015

Property Sale

Sale
$1,699,500
DeedBook 5661, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1960