Skip to content

49 Longview DrPrinceton, NJ 08540

Built 1952

Last Sale Price
$1,350,000
Last Sale Date
Nov 21, 2006

Property Information

Block8701
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page87

Building Details

Building Class19
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage4,699
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$523,500
45%
Improvement Value:$643,800
55%
Total Assessment$1,167,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,896+5.9%
2024$29,167+3.1%
2023$28,297+0.8%
2022$28,077+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,350,000
DeedBook 5527, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 1952