Skip to content

66 Maybury Hill RoadPrinceton, NJ 08540

Built 2001

Last Sale Price
$1,384,246
Last Sale Date
Jan 31, 2002

Property Information

Block5703
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page57

Building Details

Building Class19
Description2SBRFR3G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage4,716
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$500,000
39%
Improvement Value:$788,700
61%
Total Assessment$1,288,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,318+5.9%
2024$32,398-4.3%
2023$33,870+0.8%
2022$33,607+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,384,246
DeedBook 4218, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 2001