Skip to content

305 Western WayPrinceton, NJ 08540

Built 1947

Last Sale Price
$292,500
Last Sale Date
Sep 10, 1999

Property Information

Block8703
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page87

Building Details

Building Class17
Description2S F 1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$441,000
77%
Improvement Value:$134,000
23%
Total Assessment$575,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,312+5.9%
2024$14,456+3.1%
2023$14,024+8.3%
2022$12,949+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$292,500
DeedBook 3699, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 1947