Skip to content

265 Western WayPrinceton, NJ 08540

Built 1941

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 10, 2020

Property Information

Block8703
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page87

Building Details

Building Class18
Description2S F 1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,824
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$359,000
61%
Improvement Value:$227,000
39%
Total Assessment$586,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,605+5.9%
2024$14,732+3.1%
2023$14,293+0.8%
2022$14,181-3.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$570,000
DeedBook 5217, Page 77

Property Built

Built

Year Built: 1941