Skip to content

6 Southern WayPrinceton, NJ 08540

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 12, 2018

Property Information

Block8703
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page87

Building Details

Building Class17
Description1SF26
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,598
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$427,500
72%
Improvement Value:$164,400
28%
Total Assessment$591,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,762+5.9%
2024$14,880+3.1%
2023$14,436+2.1%
2022$14,142+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$72,500

From:

To:

Sq Ft1,598DeedBook 6344, Page 1239Recorded10/12/2018

Property Built

Built

Year Built: 1951