Skip to content

144 Sycamore RdPrinceton, NJ 08540

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 10, 2018

Property Information

Block8706
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page87

Building Details

Building Class17
Description1S F 1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,211
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$550,000
75%
Improvement Value:$187,200
25%
Total Assessment$737,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,382+6.0%
2024$18,283+3.1%
2023$17,730+0.8%
2022$17,590+2.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1956