Skip to content

160 Sycamore RdPrinceton, NJ 08540

Built 2013

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 14, 2022

Property Information

Block8706
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page87

Building Details

Building Class20
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,806
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$557,000
45%
Improvement Value:$680,900
55%
Total Assessment$1,237,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,965+5.9%
2024$31,121+3.1%
2023$30,192+0.8%
2022$29,957+2.0%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$578,000
DeedBook 6121, Page 627