Skip to content

134 Sycamore RdPrinceton, NJ 08540

Built 1954

Last Sale Price
$990,000
Last Sale Date
Oct 25, 2021

Property Information

Block8706
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page87

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,472
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$548,000
71%
Improvement Value:$223,800
29%
Total Assessment$771,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,553+7.9%
2024$19,054+4.5%
2023$18,236+0.8%
2022$18,094+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$990,000
Sq Ft2,472DeedBook 6463, Page 936Recorded11/10/2021

Property Built

Built

Year Built: 1954