Skip to content

653 Lake DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1963

Last Sale Price
$2,450,000
Last Sale Date
Aug 29, 2012

Property Information

Block8801
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page88

Building Details

Building Class21
Description2S CB 1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage5,952
Acreage2.89

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,601,000
52%
Improvement Value:$1,470,600
48%
Total Assessment$3,071,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$81,797+5.9%
2024$77,220+3.1%
2023$74,916+0.8%
2022$74,333+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,450,000
DeedBook 6155, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1963