Skip to content

130 Longview DrPrinceton, NJ 08540

Built 1955

Last Sale Date
Feb 9, 2024

Property Information

Block8802
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page88

Building Details

Building Class17
Description1S F 1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$546,000
71%
Improvement Value:$224,700
29%
Total Assessment$770,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,385+5.9%
2024$19,245+3.1%
2023$18,671+0.8%
2022$18,525+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955