Skip to content

120 Longview DrPrinceton, NJ 08540

Built 1955

Last Sale Date
Sep 18, 2006

Property Information

Block8802
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page88

Building Details

Building Class16
Description1S F 2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$552,000
83%
Improvement Value:$113,000
17%
Total Assessment$665,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,608+5.9%
2024$16,623+3.1%
2023$16,127+0.8%
2022$16,001+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955