Skip to content

35 White Pine LanePrinceton, NJ 08540

Built 1957

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Dec 17, 2009

Property Information

Block7601
Lot48
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page76

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,205
Acreage0.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$431,000
70%
Improvement Value:$180,600
30%
Total Assessment$611,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,287+5.9%
2024$15,376+3.1%
2023$14,917+9.8%
2022$13,591+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 6034, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 1957