Skip to content

630 Lake DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 28, 1995

Property Information

Block8804
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page88

Building Details

Building Class17
Description1S F 1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$562,000
76%
Improvement Value:$177,500
24%
Total Assessment$739,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,443+6.0%
2024$18,341+3.1%
2023$17,786+0.8%
2022$17,646+2.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1956