Skip to content

44 Knoll DrPrinceton, NJ 08540

Built 1953

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Jan 31, 2002

Property Information

Block8804
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page88

Building Details

Building Class17
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,173
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$548,000
68%
Improvement Value:$261,500
32%
Total Assessment$809,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,557+5.9%
2024$20,351+3.8%
2023$19,612+0.8%
2022$19,459+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000
DeedBook 4217, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1953