Skip to content

14 Knoll DrPrinceton, NJ 08540

Built 1955

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Aug 3, 2002

Property Information

Block8804
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page88

Building Details

Building Class16
Description1.5S F 2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,828
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$548,000
83%
Improvement Value:$110,900
17%
Total Assessment$658,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,547+5.9%
2024$16,565+3.1%
2023$16,071+0.8%
2022$15,945+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4336, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1955