Skip to content

7 Mc Cosh CirclePrinceton, NJ 08540

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 9, 2024

Property Information

Block8901
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page89

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$539,500
72%
Improvement Value:$207,700
28%
Total Assessment$747,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,898+5.9%
2024$18,785+3.1%
2023$18,224+0.8%
2022$18,082+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6576, Page 1585

Property Sale

Sale
$276,667
DeedBook 2520, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 1964