Skip to content

27 Mc Cosh CirclePrinceton, NJ 08540

Built 1961

Last Sale Price
$686,701
Last Sale Date
Jul 28, 2023

Property Information

Block8901
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page89

Building Details

Building Class17
Description2SFRCP
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,904
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$536,500
76%
Improvement Value:$169,300
24%
Total Assessment$705,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,795+5.9%
2024$17,744+3.1%
2023$17,214+0.8%
2022$17,080+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$686,701
Sq Ft1,904DeedBook 6530, Page 173Recorded8/1/2023

Property Sale

Sale
$230,012
DeedBook 3319, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 1961