Skip to content

53 Mc Cosh CirclePrinceton, NJ 08540

Built 2002

Owner
---
Last Sale Price
$1,133,390
Last Sale Date
Oct 28, 2025

Property Information

Block8901
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page89

Building Details

Building Class19
Description2SFR2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,942
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$536,500
54%
Improvement Value:$464,300
46%
Total Assessment$1,000,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,651+5.9%
2024$25,160+3.1%
2023$24,410+0.8%
2022$24,219+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,133,390
Sq Ft2,942DeedBook 6608, Page 1854Recorded11/13/2025

Property Sale

Sale
$726,603
DeedBook 5708, Page 109

Property Built

Built

Year Built: 2002