Skip to content

478 Lake DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1964
Other Exempt

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Jul 6, 1999

Property Information

Block8904
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page89

Building Details

Building Class17
Description1S B 2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,047
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$555,000
75%
Improvement Value:$188,000
25%
Total Assessment$743,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2020$17,327+1.4%
2019$17,089+1.6%
2018$16,822+11.3%
2017$15,110+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000
DeedBook 3639, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1964