Skip to content

272 Hartley AvePrinceton, NJ 08540

Built 1952

Last Sale Price
$884,000
Last Sale Date
Feb 24, 2022

Property Information

Block8904
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page89

Building Details

Building Class18
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,475
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$551,000
69%
Improvement Value:$250,600
31%
Total Assessment$801,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,347+5.9%
2024$20,152+3.1%
2023$19,551+0.8%
2022$19,399+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$884,000
Sq Ft2,475DeedBook 6476, Page 1631Recorded3/2/2022

Property Built

Built

Year Built: 1952