Skip to content

87 Longview DrPrinceton, NJ 08540

Built 1955

Last Sale Price
$562,000
Last Sale Date
Mar 30, 2004

Property Information

Block8904
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page89

Building Details

Building Class18
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,830
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$501,000
62%
Improvement Value:$307,000
38%
Total Assessment$808,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,517+5.9%
2024$20,313+3.1%
2023$19,707+0.8%
2022$19,554+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$562,000
DeedBook 4724, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1955