Skip to content

15 Old Orchard LanePrinceton, NJ 08540

Built 1982

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Apr 11, 2000

Property Information

Block901
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page9

Building Details

Building Class37
Description2SF26
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,000
48%
Improvement Value:$249,200
52%
Total Assessment$479,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,761+7.9%
2024$11,823+3.1%
2023$11,471+0.8%
2022$11,381+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 3802, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 1982