Skip to content

31 Old Orchard LanePrinceton, NJ 08540

Built 1982

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Nov 24, 2015

Property Information

Block901
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page9

Building Details

Building Class37
Description2SF26
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,088
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,000
48%
Improvement Value:$249,200
52%
Total Assessment$479,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,761+5.9%
2024$12,047+3.1%
2023$11,688+0.8%
2022$11,597+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

Sq Ft2,088DeedBook 6235, Page 94Recorded12/1/2015

Property Sale

Sale
$558,000
DeedBook 6151, Page 1516

Property Built

Built

Year Built: 1982