Skip to content

25 Old Orchard LanePrinceton, NJ 08540

Built 1982

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 10, 2024

Property Information

Block901
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page9

Building Details

Building Class37
Description2SF26
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,000
48%
Improvement Value:$245,400
52%
Total Assessment$476,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,687+5.9%
2024$11,977+3.1%
2023$11,619+0.8%
2022$11,529+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6571, Page 514

Property Sale

Sale
$530,000
DeedBook 5691, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1982