Skip to content

253 Mercer RdPrinceton, NJ 08540

Built 1954

Last Sale Price
$799,000
Last Sale Date
May 27, 2009

Property Information

Block10001
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page100

Building Details

Building Class18
Description1S B 1G
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,055
Acreage1.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$352,000
51%
Improvement Value:$334,300
49%
Total Assessment$686,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,276+0.3%
2024$18,229+3.1%
2023$17,685+0.8%
2022$17,547+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$799,000
DeedBook 6000, Page 610

Property Built

Built

Year Built: 1954