Skip to content

30 Russell RdPrinceton, NJ 08540

Built 1955

Last Sale Price
$999,000
Last Sale Date
Nov 22, 2019

Property Information

Block9302
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page93

Building Details

Building Class18
Description1S F 2G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,435
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$654,500
71%
Improvement Value:$264,200
29%
Total Assessment$918,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,465+5.9%
2024$23,096+3.1%
2023$22,407+0.8%
2022$22,233+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$999,000
Sq Ft2,435DeedBook 6390, Page 1741Recorded12/17/2019

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 2744, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 1955