Skip to content

115 Winant RdPrinceton, NJ 08540

Built 1883

Last Sale Price
$940,000
Last Sale Date
Jun 29, 2009

Property Information

Block9302
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page93

Building Details

Building Class18
Description1SSB
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,743
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$588,500
71%
Improvement Value:$243,800
29%
Total Assessment$832,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,164+5.9%
2024$20,924+3.1%
2023$20,300+2.0%
2022$19,909+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$940,000
DeedBook 6006, Page 938

Property Built

Built

Year Built: 1883