Skip to content

882 Lawrenceville Road(Block 9401 Lot 14)Princeton, NJ 08540

Vacant Land

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Oct 2, 2024

Property Information

Block9401
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page94

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage---
Acreage0.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$67,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,784+5.9%
2024$1,684+3.1%
2023$1,634+0.8%
2022$1,621+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 6571, Page 1324

Property Sale

Sale
$565,000
DeedBook 6324, Page 565