Skip to content

24 Gallup RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1958

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Dec 26, 2000

Property Information

Block9501
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page95

Building Details

Building Class17
Description1S F G2
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,146
Acreage1.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$484,000
70%
Improvement Value:$205,200
30%
Total Assessment$689,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,353+5.9%
2024$17,326+3.1%
2023$16,810+0.8%
2022$16,679+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 3971, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1958