Skip to content

32 Gallup RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1966

Last Sale Price
$1,090,000
Last Sale Date
Oct 29, 2021

Property Information

Block9501
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page95

Building Details

Building Class17
Description1.5SB 2G
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,458
Acreage2.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$577,500
66%
Improvement Value:$297,500
34%
Total Assessment$875,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,301+5.9%
2024$21,998+3.1%
2023$21,341+2.1%
2022$20,904+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,090,000
Sq Ft2,458DeedBook 6465, Page 965Recorded11/30/2021

Property Sale

Sale
$875,000
DeedBook 5953, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1966