Skip to content

59 Talbot LanePrinceton, NJ 08540

Built 1973

Last Sale Price
$1,427,000
Last Sale Date
Jan 3, 2018

Property Information

Block9504
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page95

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage4,228
Acreage2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$575,000
49%
Improvement Value:$607,900
51%
Total Assessment$1,182,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,325+5.9%
2024$29,572+3.1%
2023$28,690+0.8%
2022$28,466+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,427,000

From:

To:

Sq Ft4,228DeedBook 6314, Page 596Recorded1/19/2018

Property Sale

Sale
$916,500
DeedBook 4111, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1973