Skip to content

301 Gallup RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1966

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 4, 2020

Property Information

Block9504
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page95

Building Details

Building Class17
Description1S B G2
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,406
Acreage2.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$577,500
69%
Improvement Value:$257,700
31%
Total Assessment$835,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,241+5.9%
2024$20,997+3.1%
2023$20,371+0.8%
2022$20,212+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$890,000
DeedBook 5889, Page 271

Property Built

Built

Year Built: 1966