Skip to content

35 Talbot LanePrinceton, NJ 08540

Built 1968

Last Sale Price
$955,000
Last Sale Date
Jul 7, 2016

Property Information

Block9504
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page95

Building Details

Building Class17
Description2SF2 G
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,904
Acreage2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$575,000
69%
Improvement Value:$261,200
31%
Total Assessment$836,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,268+5.9%
2024$21,022+3.1%
2023$20,395+2.1%
2022$19,980+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$955,000

From:

To:

Sq Ft2,904DeedBook 6256, Page 1725Recorded7/27/2016

Property Built

Built

Year Built: 1968