Skip to content

248 Carriage WayPrinceton, NJ 08540

Built 1986

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Apr 11, 1990

Property Information

Block9601
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page96

Building Details

Building Class18
Description2SFR3G
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage---
Acreage0.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$480,000
52%
Improvement Value:$441,500
48%
Total Assessment$921,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,540+5.9%
2024$23,167+3.1%
2023$22,475+0.8%
2022$22,300+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000
DeedBook 2524, Page 505

Property Built

Built

Year Built: 1986