Skip to content

109 Potters RunPrinceton, NJ 08540

Built 1985

Last Sale Price
$1,295,000
Last Sale Date
Jul 9, 2021

Property Information

Block9601
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page96

Building Details

Building Class18
Description2SF&B3G
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage4,475
Acreage1.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$506,000
47%
Improvement Value:$575,500
53%
Total Assessment$1,081,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,800+5.9%
2024$27,189+3.1%
2023$26,378+0.8%
2022$26,172+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1,295,000
Sq Ft4,475DeedBook 6451, Page 284Recorded8/4/2021

Property Sale

Sale
$590,000
DeedBook 2441, Page 94

Property Built

Built

Year Built: 1985